BAŞKAN YILDIRIM: YARALARI SARMAYA ÇALIŞACAĞIZ!

ABONE OL
12 Kasım 2020 18:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada kendisine yönelttiğimiz sorulara da içtenlikle cevap verdi. Başkan Yıldırım,  “Elazığ’ın biriken sorunları var.  Ama eksiklikleri dile getirmenin üst başlığı; ‘Sahipsiz Elazığ’ olmamalı! Ben bunu doğru bulmuyorum. Bizler, sonunda çözemediğimiz bütün sorunları yukarı taşıma iradesinde olacağız. Bunu taşımaktan aciz değiliz, bunu taşıdığımızda karşılığını da alırsak; bizler de bir nebze olsun kendimizi mutlu hissederiz” dedi. Ayrıca Yıldırım, geçmişini kaybeden depremzedelerin, travmalarının geçmesinin zaman alacağını ifade ederek, yaraları sarmaya çalışacaklarını vurguladı.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Söyleşimize başlamadan şehrimizin birikmiş soruları olduğuna dikkat çeken AK Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, “Bu sorunların hepsini bir şekilde sürece yayarak çözebilecek bir ekiple iş başı yaptık. Ekibimiz; birbirinden kıymetli isimlerden oluşuyor. Bu şehrin insanları ve özgül ağırlıkları olan insanlardan oluşturduk yönetimimizi… İnşallah bundan sonraki süreçte de paydaşlarımızla birlikte bu şehirde yapılması gereken işleri yapacağız” dedi. İşte Başkan Yıldırım’a yönelttiğimiz sorular ve kendisinin sorularımıza yönelik verdiği cevaplarının detayları ise şöyle oldu…

Öncelikle yönetiminizi yeni oluşturdunuz. Yönetimi oluşturmadan önce dengeli bir yönetim planladığınızı yönetiminizde; kadınlar, gençler ve her ilçeyi temsil eden kişilerden olacağını aktardınız.  Böyle bir yönetim oluşturduğunuzu düşünüyor musunuz?

“HER KESİME ULAŞAN BİR YÖNETİM OLUŞTURDUK!”

%100 olmasa bile hemen hemen her bölgeye hitap eden, her kesime hitap eden mümkün olabildiği kadar çeşitli meslek gruplarından arkadaşlarımızla yönetimimizi oluşturduk. Samimi olarak söyleyeyim mesela 100 meslek grubu varsa biz onların 10 meslek grubundan temsilci bulundurabiliyoruz çünkü sınırlı bir kontenjan var. Ama çok yönlü birden çok mesleği olan arkadaşlarımız da söz konusu. Gençlerden ve kadınlardan birkaç arkadaşımıza yer verdik. Genel anlamda her kesime hitap eden bir yönetim oluşturduğumuzu düşünüyorum.

Elazığ’ın biriken sorunları olduğuna değindiniz bu sorunların üzerine hem deprem hem de pandemi  süreci yaşadık. Önümüz kış; konteyner kentlerde kalan vatandaşlarımız var, köylerde henüz konutlar yeni yeni yapılmaya başlandı. Bu sorunlar ne zaman ortadan kalkacak? Yani tüm bunlar hâlâ muallakta,  bu sorunlar özelinde Ankara’daki görüşmeleriniz ne aşamada?

“GEÇMİŞİNİ KAYBEDEN DEPREMZEDELERİMİZİN, TRAVMALARININ GEÇMESİ ZAMAN ALACAK!”

Bunlar bizim gündem maddelerimiz. Gündemden düşmeyen maddelerimizden biri bunlar. Hem yerelde yani il yönetimi olarak bunlar gündemimizde hem de diğer siyasilerimiz; belediye başkanımız ve milletvekillerimiz de bunları gündeminde tutuyor. Sorunlar çok birikse de bir taraftan çözülüyor. Yani deprem yaşamış bir şehrin insanlarından bahsediyoruz. En güzel hizmeti versek dahi; bir kere geçmişini kaybetmiş. Yaşadığı binayı, yaşadığı ortamı, komşularını terk etmiş insanlar ve çocuklar arkadaşlarını terk etmiş bir kere böyle bir travma var. Her şey çok güzel olsa bile insanlarımızın güzellikleri görmesi için bu travmanın geçmesi gerekiyor. Bu da zaman gerektiriyor.

“GERÇEKLER ALTINDA EZİLİP KALMADAN, GERÇEKLERİ KABUL EDİP YOLA ÇIKMALIYIZ”

“Biz bu sorunları muhatap olarak kabul etmişiz. Yani sorunun çözülmesi adına irade ortaya koyuyor muyuz? Şahsım ve siyasi aktörlerimiz adına evet bu iradeyi de ortaya koyuyoruz. Ama her şey bir anda gerçekleşmiyor. Sürece yayılan şeyler var. Konutların yetiştirilmesi için çok ciddi bir gayret var.  Söylenilen rakamlara inşallah ulaşılır çok hızlı bir TOKİ çalışması olduğuna hep birlikte şahitlik ediyoruz. Buna şahitlik ederken de şehrin 3’te1’nin etkilendiği bir depremden bahsediyoruz. Bu yetmiyor bir de pandemi gelmiş. Yani imkânım olsa önce şu pandemiyi dünya genelinde ortadan kaldırırım. Böyle bir imkânımız yok tabi doğal olarak. Gerçekler altında ezilip kalmak yerine, gerçekleri kabul edip o şekilde yola çıkmak ve çözülebilecek sorunları da öne almaktır.

“ÇÖZEBİLDİĞİMİZ SORUNLARI ÇÖZECEK, ÇÖZEMEDİKLERİMİZİ YUKARIYA TAŞIYACAĞIZ!”

İl Başkanı olarak yönetimimde yeni bir çalışma da yaptım. 4 kurul oluşturdum. Teşkilat çalışma disiplinimizde olmazsa olmaz kurullarımızdan değildi. Bu kişisel teklifim ve Yönetim Kurulumun oluru alınarak oluşturuldu. Danışma Kurulu, Meslek Komitesi, Esnaf Komitesi ve Kadın Kolları Komisyonu oluşturdum. Bunu yaparken şunu amaçladık; sorunlara daha hızlı etki edebilmek ve alana dağılmak, herkes kendi alanındaki sorunları toplayıp getirecek bunları raporlaştıracağız. Çözebileceğimiz sorunları çözecek, çözemediklerimizi ise; vekillerimizle birlikte yukarıya götürüp, yukarının çözmesini sağlayacağız.

“BİZLER YARALARI SARMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

40 kişilik yönetim ve 15 kişilik yürütme ile bu kadar çok soruna hep birlikte aynı oranda vakıf olma şansınıza sahip değilsiniz. Dolayısıyla biraz daha yetki ve görev dağılımı ve paylaşım noktasında bir çalışma başlattık. Eğer bunun içini doldurabilirsek ilerideki zaman diliminde belki başka teşkilatlara da örnek olabilecek bir çalışma. Hepsi bize düşüyor. Bizler ne kadar samimi ve gayretli olup bunların içini doldurursak hem şehrimizde yaşayan insanlarımıza faydası olacak hem de bizler biraz daha bir şeyleri yapmanın huzurunu bulacağız. Az önce de dediğim gibi öyle bir psikolojideyiz ki; birine canım derken bile insanların hoşuna gitmeyebilir. Empati kurmamız gerekiyor. Yoksa size verilmiş bir TOKİ diyerek, onları o halleri ile bırakamayız. Hele bu insanların bir de can kayıpları varsa nasıl onun gönlünü alacağız. Bizler yaraları sarmaya çalışacağız.

İnsanlarımızın temel sıkıntılarından kısmen bahsettik ama bu süreçlerden ilimiz ekonomisi de ciddi etkilendi. Esnaflarımızda bir hayli sıkıntıda…Bir de diğer afet yaşayan illerdeki esnafa hibe verilirken ilimizdeki esnaflara kredi şeklinde verildi. Hatta bunun ardından Elazığ üvey evlat mı ve sahipsiz Elazığ söylemleri gündemde geniş yer tuttu. Bunun değişmesi adına ya da çekilen bu kredilerin ödemelerinin ötelenmesini bekliyor. Bu konuda bir girişiminiz var mı?

“EKSİKLİKLERİ DİLE GETİRMENİN ÜST BAŞLIĞI; SAHİPSİZ ELAZIĞ OLMAMALI!”

Bu konuda girişimlerimiz var. Bizim kabul ettiğimiz; ama karşılığının hukuken kanunen bilmediğimiz buna rağmen takibini yaptığımız bir takım işlemler var. Sahipsiz Elazığ kavramını ben çok sahiplenmiyorum. O biraz farklı sebeplerden ortaya atılmış bir algı biçimi. Elazığ’ın gerçek sahipleri Elazığ’da yaşayan insanlar sonrasında diğer paydaşlarıdır. Yani Elazığ’a yatırımlar da hizmetler de geliyor. Eksik kalan alanlarla ilgili bir anda Elazığ sahipsiz ifadelerinin kullanılmasını doğru bulmuyorum. Elbette eleştiriler olacaktır. Mutlaka eksikliklerin dile getirilmesi söz konusudur ama bunun üst başlığı; ‘Sahipsiz Elazığ’ olmamalı!

“SORUNLAR KARŞINDA İNŞALLAH SONUÇ ALACAĞIZ!”

Sorunlarımız muhakkak var. Bu sorunların çözümüne sıcak yaklaşımlarla halledebiliriz. Bahsettiğiniz konular ile alakalı olarak İnşallah sonuç alacak girişimlerimiz de olacaktır.  Sorunun direk muhatabı ben olmadığım için direk kesin hükümlerle de konuşamıyorum. Bizler, sonunda çözemediğimiz bütün sorunları yukarı taşıma iradesinde olacağız. Bunu taşımaktan aciz değiliz, bunu taşıdığımızda karşılığını da alırsak; bizler de bir nebze olsun kendimizi mutlu hissederiz.

İl kongrenizin takvimi netleşti mi?  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimize geleceği ifade ediliyor. Erdoğan’ın ilimize gelişi kongre takviminiz ile örtüşür mü?

“TAKDİR GENEL MERKEZİN VE REİSİN!”

Ankara’ya gidiyorum. Gitme nedenlerimden biri de; kongre tarihi almak. Kongre tarihinde şöyle bir durum var: Genel Başkanımızın kongrelerine dair bir programlaması var. Büyükşehirlere gideceğini biliyoruz. Elazığ’a gelme programı ile kongre takvimimiz örtüşürse; İnşallah Elazığ’da bizim kongremize de gelir. Tabi onların öncelikle görüşlerini almamız gerekiyor. Ama şu anda benim gayretim kongre tarihi almak ve Cumhurbaşkanımızın aynı takvimde ilimizde olmasını sağlamak gibi bir düşüncem var. Gittiğim de bundan da bahsedeceğim. Takdir genel merkezin ve reisin.

Bir de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Kömürhan Köprüsü’nde incelemede bulunurken; köprüyü Malatya ilime mal etmesi ve sizin de o ortamda olmanıza rağmen bu açıklamanın ardından ortamda bir açıklama yapmamanızda tepkilere neden olmuştu. Bu tepkiler duruldu mu?

“ORADA BİR İFADE KAZASI OLDU”

Bitti bence o süreç. Yani şu gerçeği hiçbir şey değiştiremez. Kömürhan Köprüsü Elazığ ile Malatya’yı birbirine yakın planda bağlayan bir köprü. Ayrıca 16 vilayete birden hizmet etmekte. Ne şekilde sarf edilirse edilsin bu gerçek değişmez. Orada metinde yapılmış bir ifade kazasıdır. Çok büyütüldü.

AK Parti’nin oy kayıpları yaşayacağı iddia ediliyor. Bu konu özelindeki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

“OYUMUZU ARTTIRMAK İÇİN SAHADAYIZ!”*

Oy kaybı konusunda hiçbir tereddüdüm yok. Dolayısı ile bizler oyumuzu arttırmak için sahaya inmiş bulunuyoruz.

Bir de küskünleri partiye kazandıracağınızı ifade ettiniz. Kısa süre olsa da göreve başlayalı küskünler partinize dönmeye başladı mı?

Kesinlikle var. Partiye girmeyen arkadaşlarımız şu anda İcra Kurulunda…

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Teşekkür ederim.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.