Başkan Karataş: Ebelik mesleği ülkemizde saygınlık görmemekte!

Başkan Karataş: Ebelik mesleği ülkemizde saygınlık görmemekte!

ABONE OL
3 Mayıs 2021 14:39
Başkan Karataş: Ebelik mesleği ülkemizde saygınlık görmemekte!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Başkan Karataş;  “Covid-19 pandemisi sırasında anne ve bebek sağlığını korumak için büyük özveri ile çalışan ebelerimiz, hastanelerin tüm birimlerinde görev tanımlarının dışında verilen tüm görevleri başarıyla yerine getirmişlerdir. Bu zor günlerin geride kalması, sağlık çalışanlarının insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşullarına kavuşması mücadele azmi ve inancıyla; tüm meslektaşlarımın 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nü kutluyorum” diyerek ebeliğin hale ülkemizde saygınlık görmediğini iddia etti.

 

 

Haber: Abdulvahap ÇELİKEL

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu yılın ‘Hemşire ve Ebe Yılını’ ilan edildiğine dikkat çeken Başkan Karataş; “Dünyanın birçok ülkesinde saygın bir meslek olarak kabul gören ebelik, ülkemizde halen daha yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında yer almakta ve hak ettiği saygınlığı görememektedir. Ebelik mesleğinin görev, yetki ve sorumluluklarının belirsizliği halen daha devam etmektedir. Günümüz koşullarına uygun meslek yasası çıkarılamamış, ebeler sağlık hizmetleri içinde hak ettiği değeri görememiştir. İçinde bulundukları ağır ve kötü çalışma koşullarını düzeltmesini talep eden ebelerin özlük hakları konusundaki beklentileri de halen karşılanmamıştır. Sağlık sistemindeki kritik rolleri göz önüne alınmalı, ebeler hak ettiği insan onuruna yaraşır bir ücret ve emeklilik koşullarına kavuşturulmalıdır. Döner sermaye ve performansa dayalı sistemin tamamen kaldırılıp, sağlık çalışanlarının sabit maaşlarda ivedi olarak iyileştirme yapılması gerekmektedir. Döner sermaye ve performans uygulamasının yol açtığı sorunlar, pandemi sürecinde ek ödeme uygulaması ile katlanarak büyümüştür. Tüm kamu çalışanları için 3600 ek gösterge verilmeli, ebeler ayrı tutulmamalı, yıpranma payı hakkının her 1 yıl için 90 gün olacağı tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak ve geçmişe etkili olacak şekilde genişletilmelidir. Ebelere işyeri hemşireliği, aile danışmanı olma hakkı tanınması, doğumhanelere riskli birim artırımlı nöbet ücreti ödenmesi de ebelerin beklentilerinin başında gelmektedir. İçinde bulunduğumuz bu zor günlerin geride kalması, sağlık çalışanlarının insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşullarına kavuşması mücadele azmi ve inancıyla; tüm meslektaşlarımın 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nü kutluyorum” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.