Başkan Çekil: Kadınlar, cinsiyet ayrımcılığına kurban gidiyor!

Başkan Çekil: Kadınlar, cinsiyet ayrımcılığına kurban gidiyor!

ABONE OL
14 Nisan 2021 16:24
Başkan Çekil: Kadınlar, cinsiyet ayrımcılığına kurban gidiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil, geçtiğimiz günlerde sevgilisi tarafından canice katledilen Emine Fulya adlı genç kadının öldürülmesinin ardından bir açıklama yaparak; “Emine Fulya kızımız bir cani tarafından vahşete uğramış, ülkedeki cinsiyet ayrımcılığına kurban gitmiştir” ifadelerini kullandı.

 

 

Vahşet olaylarının ardından toplumun açıklamalardan korkar hale geldiğini öne süren Başkan Çekil, “İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılma kararının tartışıldığı bu günlerde, yine bir kadın cinayetiyle karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Ne yazık ki artık her alanda kadınlara yönelik cinsiyetçi ayrım, nefret içeren söylem, taciz, tecavüz, cinayet gün geçtikçe artmakta, birilerinin ise bu yaşananlara adeta sahip çıkan açıklamaları ve davranışları yüzünden toplumumuz ses çıkarmaya korkar hale gelmiştir.  Emine Fulya kızımız bir cani tarafından vahşete uğramış, ülkedeki cinsiyet ayrımcılığına kurban gitmiştir. Başta toplumumuz, sonra yetkililerimiz bu nefrete karşı ortak dil geliştirmedikçe, Emine Fulya kız kardeşimiz bu atmosfere kurban giden ne ilk ne de son kadın olacaktır” dedi.

“EŞ DEĞİL, EŞİT OLANA KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK!”

Sözlerini sürdüren Başkan Çekil; “Biliyoruz ki katledilen yalnızca bedenlerimiz değil, fikirlerimiz, özgürlüğümüzdür.   Kadınların sistematik olarak toplum dışına itilmesi, ‘eşit’ değil ‘eş’ olarak görülmesi, kimi sakıncalı düşüncelere sahip olan hastalıklı psikolojilerin açıklamalarına itibar edilmesi, giderek artan cinayetlere, taciz ve tecavüzlere çanak tutar hale gelmekte, ne yazık ki bizlerin üzerine adeta kara bulut gibi çökmeye devam etmektedir. Bizler toplumun her alanında haklarımızı savunma ısrarımızda devam edeceğimizi, tek bir kişi kalsak dahi mücadelemizi sonuna kadar yürüteceğimizi, üzerimizdeki bu kara bulutu adalet ve eşitlik temelinde dağıtacağımızı açıkça beyan ediyoruz. Başka Emine Fulyalar katledilmesin diye, gerekirse kendi canımızı feda etmekten geri durmayacağımızı bildiriyoruz. Bizler toplumsal anlamda ‘eş’ değil ‘eşit’ olana kadar savaşımızı sürdürmekte kararlı olduğumuzu ifade ediyoruz. Kadınlar susmayacak, kadınlar yılmayacak, kadınlar sinmeyecek. Yaşasın kadın hakları, yaşasın toplumsal cinsiyet eşitliği, yaşasın İstanbul Sözleşmesi” diyerek sözlerini noktaladı. (Haber Merkezi)

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.