Başkan Bahşi ve Başkan Selçuk eğitim reformu ile ilgili farklı bakış açısı ortaya koydu

ABONE OL
11 Kasım 2020 18:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda bir özeleştiride bulunarak, “Samimi bir muhasebeyle geçtiğimiz 18 yılda her alanda, tarihi eserlere ve hizmetlere imza attığımızı ama eğitim ve öğretimde, kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum” dedi. Ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Önümüzdeki dönemi aileden başlayarak evlatlarımızı hakkıyla yetiştirmek adına değiştirmek şarttır. Bu değişim topyekûn bir eğitim öğretim reformunu gerektiriyor” ifadelerini kullandı. Fırat gazetesi olarak bizler de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eğitim özelinde yaptığı bu değerlendirmeyi hem Eğitim Bir- Sen 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi’ye hem de Eğitim- İş Elazığ Şube Başkanı Hüseyin Selçuk’a sorduk. Başkan Bahşi, “Cumhurbaşkanımızın; ‘Eğitimde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadık’ sözlerine ben de katılıyorum! Ülke olarak arzu ettiğimiz eğitim seviyesine ulaşabilmek için her kesim adeta seferber olmalıyız. Eğitimde milli ve yerli bir yol haritası belirlemeliyiz” dedi. Başkan Selçuk, ise AK Parti iktidarı süresince eğitim sisteminin sürekli değiştiğine dikkat çekerek, eğitim sorunlarının giderilmesi için yapılacaklara da açıklık getirerek; “Eğitim de fırsat eşitliğinin yaratılması; eğitim sisteminin düzeltilmesi lazım. Bu da laik ve kamusal eğitimle olur. Devlet okullarımızın güçlendirilmesi ve her anlamda desteklenmesi ile olur” dedi.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN/ ÖZEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda eğitimde istenilen seviyede olmadığımızı ifade ederek, topyekûn bir eğitim öğretim reformunun gerekli olduğunu belirtti. Fırat gazetesi olarak bizler de ilimizde eğitim camiasının sesi olan STK’lerimizden Eğitim Bir Sen 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi’ye ve Eğitim- İş Elazığ Şube Başkanı Hüseyin Selçuk’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini değerlendirmelerini istedik.  Gazetemize açıklamada bulunan Başkan Bahşi ve Başkan Selçuk’un açıklamalarının ayrıntıları da haberimizin detayında saklı…

BAHŞİ: CUMHURBAŞKANIMIZIN; ‘EĞİTİMDE ARZU ETTİĞİMİZ İLERLEMEYİ SAĞLAYAMADIK’ SÖZLERİNE BEN DE KATILIYORUM!

Eğitim Bir- Sen 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi; “Sayın Cumhurbaşkanımız katıldığı bir programda “18 yılda eğitimde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadık” sözleri gerçekten Türkiye gündemine oturdu. Özellikle eğitim camiası olarak Cumhurbaşkanımızın bu sözlerine katıldığımı belirtmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanımız iktidara gediği günden bu yana yaptığı hizmetler ortada. Derslik sayıları, öğretmen atamaları, teknolojik altyapı, ücretsiz ders kitapları gibi birçok hizmet sunmuştur ülkemize” dedi.

BAHŞİ: EĞİTİMDE MADDİ ANLAMDA İLERLEDİK, MANEVİ ANLAMDA EKSİK KALDIK!

Bütçede en yüksek payın Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrıldığına da dikkat çeken Başkan Bahşi; “Eğitimde maddi anlamda bu kadar ilerlememize rağmen manevi olarak eksik kaldığımız ortada. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu açıkça belirtiyor. Hatta aileden başlayarak bu eksikliği gidermek için bir reforma ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Sendika olarak biz de Sayın Cumhurbaşkanımıza bu noktada hak veriyoruz” ifadelerini kullandı.

BAHŞİ: EĞİTİMDE TAM ANLAMIYLA BİR REFORM OLMASI GEREKİYOR!

Eğitim reformlarının sadece müfredat değişikliği ile olmayacağına dikkat çeken Başkan Bahşi; “Aslında yapılacak olan sadece bir müfredat değişikliği değil tam anlamıyla eğitimde bir reform olması gerekiyor. Maalesef eğitim sistemimiz çocuklarımıza maddi bilgi yükleme dışında herhangi bir manevi katkı sunmuyor. Eğitimin birinci önceliği değerlerini iyi bilen, kültürüne, tarihine sahip çıkan fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek olmalıdır” ifadelerini kullandı.

BAHŞİ: EĞİTİMDE; BATIYI TAKLİT EDEREK, ONLARIN YÖRÜNGESİNE GİRDİK!

“Aslında bizim en büyük sorunumuz Batı kültür ve eğitimini örnek almamızdır” diyen Başkan Bahşi; “Geçmişe baktığımızda her alanda Batı tüm gelişmeleri, tüm yenilikleri bizden almıştır. Buna rağmen biz bunları unutarak ülke olarak tam anlamıyla Batıyı taklit ederek, onların yörüngesine girmiş olduk” dedi.

BAŞKAN BAHŞİ,  YAPTIKLARI ÇALIŞMALARA DA DEĞİNDİ!

Kendi geçmişimizden güç alarak ilerlememiz gerektiğini vurgulayan Başkan Bahşi; “Ülke olarak özellikle Batı kültüründen uzaklaşarak kendi geçmişimizden güç alarak nesillerimizin ıslahı, milli ve manevi değerlere bağlı nesillerin yetişmesi ve ahlaki olarak erdemli bir gençlik yetiştirmek için bir reform hareketi başlatılması gerektiğine ben de katılıyorum. Türkiye’nin en büyük eğitim sendikası olarak yaptığımız çalışmaları raporlaştırarak ilgili tüm kurumlarımıza iletiyoruz. Yaptığımız çalışmalardan bazılarını söylemek gerekirse: Pandemi Sürecinde Okulları Güvenle Açmak, Odak Analiz Raporları, Kadın Öğretmenlerin Çalışma Hayatı: Tespitler ve Öneriler, Eğitime Bakış İzleme ve Değerlendirme Raporları, Eğitim Çalışanlarına Yönelik Şiddet Eğilimi Tespit ve Öneriler ve Yükseköğretime Bakış İzleme ve Değerlendirme Raporu Yaptığımız çalışmalarda özellikle eğitimin tüm kademelerinin görüşünü de alarak eğitimde milli ve yerli bir yol haritası belirlemek için elimizden geleni sendika olarak yapıyoruz” dedi.

BAHŞİ: EĞİTİM POLİTİKASININ BAŞARISI İÇİN EĞİTİM PAYDAŞLARINDAN GÖRÜŞ ALINMALI!

Eğitimde istenilen seviyeye ulaşılması adına adeta bir seferberlik olması gerektiğini belirten  Bahşi; “Sendika olarak her zaman eğitim paydaşlarının görüşünü almadan yapılacak herhangi bir eğitim politikasının başarılı olması beklenemez görüşünde olduk. Çalışmalarımızla belirlenecek politikalara yardımcı olmak, alandaki problemlerin tespiti ve çözüm önerileri gibi tespitlerde bulunarak sürece katkıda bulunuyoruz.  Ülke olarak arzu ettiğimiz eğitim seviyesine ulaşabilmek için her kesim adeta seferber olmalıyız” dedi.

BAHŞİ: BU SÜRECİ SADECE CUMHURBAŞKANIMIZA YÜKLEMEMELİYİZ!

“Bu süreci sadece Cumhurbaşkanımıza yüklemek çözüm değildir” diyen Bahşi; “Eğitimde ki temel amacımız Batının öncülük yaptığı bir eğitim sistemi ile değil tamamen milli ve manevi değerlerimizi ön planda tutarak, geçmişine bağlı nesiller yetiştirmek olmalıdır. Biz de bu sürece katkıda bulunmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” diyerek ve gazetemize de teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

SELÇUK: 18 YILDA 15 KERE EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞTİ!

Eğitim- İş Başkanı Hüseyin Selçuk ise; “Eğitim sisteminin itirafları, Cumhurbaşkanı tarafından da dile geldi. Biliyorsunuz. Zaten AKP iktidarı döneminde;  yani 18 yılda 15 kere eğitim sistemi değişti. Bu değişimi de hep birlikte gördük. Bir sistemle başlayan bir öğrenci her okul düzeyinde farklı bir sistem ile okulunu bitirmek durumunda kaldı. Kredili sistemleri, ardından değişik bir takım modelleri 4+4’leri ilkokulların 5. Sınıflarının kapatılması gibi bir çok sistem değişikliği yaşandı. Kısacası şöyle özetliyorum. Bir öğrencinin birinci sınıfa başladığı sistem ile tüm eğitim yaşamını bitiremedi” dedi.

SELÇUK, EĞİTİME AYRILAN BÜTÇE HER YIL DÜŞTÜ İDDİASINDA BULUNDU! 

Sözlerini sürdüren Selçuk; “Devlet bütçesinden eğitime ayrılan bütçenin her yıl giderek düştüğünü, ancak diğer bakanlıkların bütçelerinde artış olduğunu da yaşadık. Müfredat değişimlerini, içi boş açılan okulları, okul türlerindeki değişiklikleri, ana sınıflarının yeterli düzeye gelememesi. Var olan okulların değişik dallardaki okulların kapatılması. Sanat ve spor faaliyetlerinin ağırlıklı verildiği okullarımızın içlerinin boşaltılarak bir çok yanlışlıklar devam etti” dedi.

SELÇUK: KÖY OKULLARI KAPATILDI, ÇOCUKLAR ŞEHİRDEKİ OKULLARA MAHKÛM EDİLDİ!

Akademik personeli olmadan her ile bir üniversite açılmasının da yanlış olduğunu kaydeden Selçuk; “Buralarda yeterli bilimsel ve akademik kadro yokken öğrencilerimiz bu okullardan mezun olarak, işsizlik ordusu yaratıldığını, özel okullara öğrenci başı paralar verilerek, öze okullar teşvik edildi. Devlet elindeki okullarımıza yeterli kaynağın ayrılmaması ve okullaşma oranını; yani bina ve derslik sayısının daha da arttırılması gerekiyorken hâlâ istenilen düzeyde bir artışın olmaması, köy okullarının kapatılarak, öğrencilerin şehirdeki okullara mahkûm edilmesi ve hala öğretmen açığı kapatılmış değil. Bugün bile 100 bin öğretmen açığı olduğu gereceği önümüzde duruyor” dedi.

SELÇUK: DEVLET OKULLARIMIZ GÜÇLENDİRİLMELİ VE DESTEKLENMELİ!

Bu sorunlarını giderilmesinin tek bir çözümü olduğuna da değinen Başkan Selçuk; “Hep dile getirdik ve 18 yıllık AKP iktidarı döneminde de söyledik. Söylemeye de devam edeceğiz. Eğitim de fırsat eşitliğinin yaratılması; eğitim sisteminin düzeltilmesi lazım. Bu da laik ve kamusal eğitimle olur. Devlet okullarımızın güçlendirilmesi ve her anlamda desteklenmesi ile olur” diyerek gazetemiz Fırat’a teşekkür ederek açıklamasını sonlandırdı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.