ATALARIMIZ DA BOŞU BOŞUNA DEMEMİŞLER

ATALARIMIZ DA BOŞU BOŞUNA DEMEMİŞLER

ABONE OL
8 Haziran 2021 17:08
ATALARIMIZ DA BOŞU BOŞUNA DEMEMİŞLER
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıymetli okuyucularım. Engellilerin hayatını kolaylaştıran yerel yönetimler somut adımlar atıyor mu? Yoksa engel üreten bireyleriz de, farkında mı değiliz? Toplumumuzda engellilere karşı bir önyargımız var; yapamaz, yapmamalı diye. Ne yazık ki engelli deyince, zayıf ve acınacak durumda olan bireyler akla geliyor ve zaman zaman engelli olan kişilere engelli olduklarını yüzlerine vuran, onlarla alay eden, dalga geçen, insanlıktan nasibini almamış cahil insanlara denk geliyoruz. Belki biraz ağır olacak ama ben bu cahil sürüsü insanlara insan gözüyle bakmıyorum. Engelli kişilerle alay edenler, dalga geçenler, şunu çok iyi bilmeliler ki bu dünyaya gelirken engelli gelinmiyor, sonradan da engelli olunabiliyor. Yarınımızın ne olacağını Cenab-ı Allah’tan başka hiç kimse bilemez.

Atalarımızda boşu boşuna dememişler “Gülme komşuna gelir başına” diye.

Unutulmamalı ki her sağlam insan, kalıcı ya da geçici bir engelli adayıdır.

Sözde onlara engel olmayalım, engelleri kaldıralım, engellilerin yaşamını kolaylaştıralım düşüncesi, görünüşte bizi medeni yapmaz. İçimizdeki engellerin şifresini çözmez. Çözseydi eğer kendini eğitimli, kültürlü sanan veya öyle görünen insanlar; görme engelliler için yapılan yollara araçlarını park etmezlerdi.

Engelliler için ayrılmış olan park yerlerini, kaldırımlardaki iniş, çıkış yerlerini kapatmazlardı. Özel mülkiyet ve kamu adına yapılan binalara engelliler için yapılan alanlar teftişten geçmek, puan almak için değil yaşamı kolaylaştırmak için yapılırdı.

Belki de içimizdeki en büyük engel empati yeteneğimizin çok zayıf olmasıdır.

Şöyle bir kendimizi kontrol etsek biz ne kadar engelliyiz acaba?

Engelli olanlarla dalga geçmeyin onların hikâyelerini duygularını bilmiyorsunuz.

Dalga geçenleri uyarın! Akıllarda ve zihinlerde kalsın diye;

İşverenler 50 veya daha fazla işçi çalıştırdıkları, özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler. Belirtmek gerekir ki, özel sektörde bu kapsamda sadece engelli istihdamı gerekmektedir. Yer altı ve su altı işlerinde engelli işçi çalıştırılamaz.

İşyerlerindeki işçi sayısının tespitinde yer altı ve su altı işlerinde çalışanlar hesaba katılmaz.

Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunu’na göre kurulan özel güvenlik şirketleri ile kurumların kendi ihtiyacı için kurduğu güvenlik birimlerinde güvenlik elemanı olarak çalışan işçiler, engelli işçi sayısının tespitinde dikkate alınmaz.

Aynı il sınırları içinde birden fazla işyeri bulunan işverenin bu kapsamda çalıştırmakla yükümlü olduğu işçi sayısı, toplam işçi sayısına göre hesaplanır.

Çalıştırılan engelli işçiler, toplam işçi sayısının hesabında dikkate alınmaz.

 

İŞKUR aracılığı olmadan engelli istihdam eden özel sektör işvereni, engellinin işe başlama tarihinden itibaren bu durumu en geç 15 iş günü içinde İŞKUR ‘a bildirmesi ve tescil ettirmesi zorunludur. İŞ- KUR tarafından tescili yapılmayan işçi engelli statüsünde değerlendirilmez.

İşyerinin işçisi iken engelli duruma düşenlere öncelik tanınır.

Kamu ve özel sektör işverenleri, çalıştırmakla yükümlü bulundukları işçileri, yükümlülüğün doğmasından itibaren beş iş günü içinde niteliklerini de belirterek İŞ- KUR’dan talep eder.

Taleplerde, işyerinde yapılan işin gerektirdiği ağırlıklı vasıfların üstünde istihdamı zorlaştırıcı şartlar öne sürülemez. Engelliler, sağlık kurulu raporunda çalıştırılamayacakları belirtilen işlerde çalıştırılamaz.

Engelli statüsündeki işçi taleplerinde, işin niteliği gerektirmediği sürece, engellilik oranına üst sınır getirilemez ve engel grupları arasında ayrım yapılamaz.

Özel sektör işvereni, engelli açığını yükümlülüğün doğduğu andan itibaren otuz gün içinde karşılamak zorundadır.

İŞKUR, özel sektör işvereninin engelli talep tarihinden itibaren en geç on gün içinde, başvuranlardan nitelikleri uygun engellileri durumlarını ve niteliklerini belirten belgelerle birlikte işverenle görüştürür. İşveren bu görüşmeden itibaren engelli açığını, en geç on beş gün içinde, Kurum tarafından görüştürülenler ya da İŞKUR portalında kayıtlı diğer engelli iş arayanları bizzat seçerek veya kendi imkânlarıyla temin edeceği engelliler arasından karşılar. İşe alınanları ve alınmayanları, alınmayış nedenlerini de belirterek Kuruma bildirir.

İşe alınmada; iş seçiminden, başvuru formları, seçim süreci, teknik değerlendirme, önerilen çalışma süreleri ve şartlarına kadar olan aşamaların hiçbirinde engelliler aleyhine ayrımcı uygulamalarda bulunulamaz.

Uygun koşulların varlığı halinde çalışma sürelerinin başlangıç ve bitiş saatleri iş kanunlarında belirtilen sürelerden az olmamak koşuluyla, engellinin durumuna göre belirlenebilir.

Her bireyin bir engelli adayı olduğunu hatırlatıyor; Engelsiz bir dünya, engelsiz bir toplum, engelsiz bir aile, engelsiz bir birey, en büyük dileğimizdir diyor, bu vesile ile gönüllerdeki ve zihinlerdeki engellerin kalkması dileğiyle

Saygılar.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.