3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ

ABONE OL
29 Nisan 2021 14:42
3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Evrimdışı

Her ideolojinin, düşüncenin anlam yüklediği dönüm noktası saydığı belirli tarihleri vardır. Bu tarihler ideolojiyi savunanların hafızasına kazınır. O tarihler milat olarak kabul edilir. Artık belirlenmiştir. Yenilgi veya zaferin adıdır. Tarihleri ancak bu şekilde hafızamızda kalıcı hale getirebiliriz. İşte milliyetçi düşünce içinde 3 Mayıs 1944 Türkçülük günü hafızalardan silinmeyen tarih oldu.

O HALDE HAYDİ! 3 MAYIS TÜRKÇÜLER, TURANCILAR ELELE…

Yıllar önce yapılan işkencelerin hapisle geçen ayların adı bugün Türkçülük bayramı oldu. Ülkemizde tarihi gün gerçekleştirildi. Tek parti iktidarına karşı görülmemiş gösteri gerçekleştirildi. Bu gösteriye yapanlar Ankara’da toplanan Türkçü gençler vardı. Karşılarında ise yazar Sabahattin Ali durmuştur. Türkçü gençler, yazar Nihal Atsız’ı savunmaya gelmişlerdi. Gösteriye karşın devletin gazabı geldi. Tabutluk denilen işkencelere ülkenin milliyetçi aydınları ve askerleri alındı. O günlerde bu olayların hepsine ırkçılık, Turancılık davası adı verilmişti. Türkçüler ise o davayı 1944 milliyetçilik davası olarak andı.

Başbuğ’un söyledikleri…

Tarih 3 Mayıs 1944 Dönemin Başbakanı Şükrü Saracoğlu 5 Ağustos 1942’de TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyler: “Biz Türk’üz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar bir vicdan ve kültür meselesidir. Biz azalan veya azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız.”  Bu açıklamaya rağmen devletin her tarafına “komünist” kadroların yerleştirilmekte olduğunu düşünen Nihal Atsız dönemin başbakanı Şükrü Saracoğlu’na Orhun dergisinde 1 Mart 1944’te ve gene bir ay sonra 1 Nisan 1944’te olmak üzere iki açık mektup kaleme alır, Başbakan’a şikâyet ve uyarıda bulunur. Şikâyet edilenlerin arasında Ahmed Cevad Emre, Sabahattin Ali, Sadrettin Celal Antel ve Hasan Âli Yücel de vardır. Açık mektuptaki hakaretamiz ifadeler nedeniyle Sabahattin Ali tarafından Atsız mahkemeye verilir. 26 Nisan 1944’te Ankara’da başlayan ilk mahkeme, dönemin gençleri tarafından hınca hınç doldurulur. Mahkeme, 3 Mayıs 1944’e ertelenir.

Bir atsız sevdasıydı gençleri ulusa döken!

Tarihte 3 Mayıs Olayları adıyla anılan olaylar Nihal Atsız’ın, hakkında açılan dava için Ankara’ya geldiği sırada başlamıştır. Bu tarihte Turancılar komünizm aleyhine bir gösteri düzenler ve beraberinde Nihal Atsız’a sevgilerini belirtirler. Mahkeme salonuna giremeyen gençler Ulus Meydanı’na doğru yürüyüşe geçmişler, burada İstiklâl Marşı söylemiş ve komünizm aleyhinde sloganlar atmışlardır. Üsteğmen olarak nümayişe katılıp gözaltına alınan Alpaslan Türkeş olaylarla ilgili olarak: “Bunlar Millî Şef ve onun gözde Millî Eğitim Bakanına nasıl gösteri yapabiliyorlardı? O zamana kadar Millî Şef’in müsaade etmediği hiçbir gösteri yapılamazdı. Demokrasi, Eşitlik, Hürriyet, Gençlik… Bütün bunlar Türkiye’nin 1944 iktidarında hep palavradır. Halkın alkışları, gençlikten çıkacak “yaşa” naraları kayıtsız şartsız İnönü’nün tekelinde kalmalıdır.” demiştir. 3 Mayıs’ta bir araya gelen ve gösteriler yapan gençler birer birer tespit edilip toplanır ve tutuklanır. Milliyetçi gençler, Alparslan Türkeş’in ifade ediş şekliyle, kıyasıya dövülür. Nihal Atsız da aynı gün duruşmadan çıktıktan sonra polis tarafından gözaltına alınır. Alpaslan Türkeş konuyla ilgili olarak:”3 Mayıs günü heyecanla sokağa fırlayan gençler kıyasıya dövüldüler. Kafaları yarıldı, gözleri patladı. Bazılarının kolları, kaburgaları kırıldı.” demiştir.

3 Mayısın yıldönümünde…

3 Mayıs’ın ilk yıldönümü 1945 senesinde o sıralarda Tophane’deki Askerî Cezaevinde tutuklu bulunan bir grup Türkçü tarafından örtüsüz bir masa etrafında yapılan bir toplantı ile anılmış, daha sonraki yıllarda ise çeşitli törenlerle kutlanmış ve Türk milliyetçilerinin bir geleneği Türkçülük Günü oluşmuştur.

Türkçülük ırkçılık ve faşizm değildir!

Irkçılık ve faşizm olarak değerlendiren zihniyetin görüş ayrılıkları nedeniyle saptırmalar ve çarpıtmadan öte bir durum değildir. Türkçülük kavramını idrak edemeyen, Türkçülüğü iğrelti altına toplamaya çalışan düşünceler mevcut durumda. Kimisi ırkçı der kimisi faşist! 3 Mayıs demek Türkçülük ideolojisi için işkence görmüş ve davasını sonuna kadar savunan milliyetçi kesim demektir. Nihal Atsız’ın ve birçok aydının, askerin dava arkadaşları olan meydanlarda Kızılelma ruhuyla hareket eden devrin gençleri. Türkçülük ve Turancılık ruhunu ebedi kılmak ve gelecek nesillere aslını unutturmamak tek hedeftir. Asimile olmadan ruhu ebedi kılmak ve Türkçülüğü benliğimizden atmamak adına… Kızılelma ebedi olsun sevgim üzerinize olsun…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.