İYİ Partili Arslan Kabukçuoğlu, verdiği önergeyle Maden’i ve Uluova’yı sordu

İYİ Partili Arslan Kabukçuoğlu, verdiği önergeyle Maden’i ve Uluova’yı sordu

ABONE OL
13 Nisan 2021 16:12
İYİ Partili Arslan Kabukçuoğlu, verdiği önergeyle Maden’i ve Uluova’yı sordu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukçuoğlu, Maden ilçesinde uzun yıllardır kaldırılmayı bekleyen hafriyat ile 2 yıldır yapılması beklenen konutların durumu ve planlanırken doğru planlanmayan, kangren haline gelmiş Uluova Sulama Projesinin durumu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması üzere TBMM’ye soru önergesi verdi.  Diğer illerin milletvekillerinin ilimizin sorunlarına ilişkin verdiği önergeler için Madenli vatandaşlar tepkilerini; “Güzelim Maden’i Türkiye’nin doğusu, batısı, güneyi kuzeyi, hatta Çin’i, Almanya’sı vb. merak ediyor, dert ediyor veya siyaseten dert ediyormuş gibi gözüküyorlar da Elazığ vekilleri ve siyasetçileri ne dert ediyor ne de dert ediyormuş gibi gözüküyorlar. Şu unutulmasın ki bütün seyredenler gün gelir seyredilen olurlar” ifadeleriyle dile getirerek, ilimiz vekillerinden özeleştiri yapmalarını istedi.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Yaklaşık iki yıl önce de başka illerin milletvekilleri tarafından Elazığ’ın sorunları ve sorunlarının çözümü hakkında TBMM’ye verdikleri önergelerin Elazığlı vatandaşların tepkilerine neden olduğunu “Vatandaşlar: Bu ayıp size yeter!” başlığı ile habere taşımıştık. MHP Konya Milletvekili Esin Kara, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Diyarbakır milletvekili Altan Tan, İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır bu milletvekillerinden bazıları oldu.

VATANDAŞ: VEKİLLERİMİZ ÖZELEŞTİRİ YAPMALI!

Elazığlı vatandaşlar ise başka illerin milletvekillerini duyarlılıklarından dolayı takdir ederken, “İktidar milletvekilleri sorunların çözümü için mecliste önerge vermez diyerek kendilerini savunan milletvekillerimiz, bari sorunların çözümü için gayret sarf etsinler” diyerek,  ilimiz milletvekillerinin özeleştiride bulunmalarını beklediklerini ifade ediyorlar.

Geçtiğimiz günlerde de (23.03.2021) Elazığ’ın Maden ilçesinde hafriyat kaynaklı meydana gelen heyelana ve mağduriyetlerin giderilmesine ilişkin İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr.Arslan Kabukçuoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanmak üzere TBMM’ye Maden ilçemizdeki hafriyat ve ilçede 2 yıldır yapılması beklenen konutlara ilişkin soru önergesi sundu.

“MADENLİLER, HEYELAN RİSKİ NEDENİYLE GÜNLÜK HAYATLARINI ENDİŞE İLE YAŞIYOR”

Verilen önergede, Eti Gümüş A.Ş’ ye ait Bakır Ocağı ve Zenginleştirme tesisinden kaynaklı oluşan hafriyatın kaldırılmamasından dolayı Maden ilçesinde yaşayan vatandaşların devam eden heyelan riski nedeniyle günlük hayatlarını endişe ile yaşadıkları belirtilerek;  söz konusu hafriyatın maddi ve manevi kayıplara yol açma ihtimaline karşı,  ivedi bir şekilde kaldırılması ve devletimiz tarafından bir çözüm bulunması istendi.

Bu bağlamda;

“HAFRİYATA NEDEN OLAN İŞLETMEYLE İLGİLİ NE TÜR BİR TASARRUFTA BULUNULMUŞTUR?”

1-19.06 2019 tarih ve 30806 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararları sonrasında Bakanlığınızca bölgede hangi tedbirlerin alınmasına veya aldırılmasına karar verilmiştir?

2- İlçede madencilik faaliyetleri nedeniyle kayma hareketlerinin hızlanmaması ve durdurulması amacıyla devam eden ve tamamlanan mühendislik çalışmaları nelerdir?

3-Hafriyatın sebebine neden olan işletmeyle ilgili ne tür bir tasarrufta bulundurulmuştur?

MADENLİLER İÇİN KONUT ÜRETİLMESİ ADINA BAKANLIĞINIZCA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR HANGİ AŞAMADADIR?

4–Konutlarını ve iş yerlerini boşaltarak mağduriyet yaşayan vatandaşlar için konut üretilmesi adına Bakanlığınızca yürütülen çalışmalar hangi aşamadadır? Soruları yöneltildi.

KABUKÇUOĞLU, ELAZIĞ TARIM VE HAYVANCILIĞININ CAN DAMARI OLAN ULUOVA’YI DA SORDU

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu’nun TBMM’ye verdiği bir diğer soru önergesi ise Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplanmak üzere Uluova Sulama Projesi oldu. Elazığ’da bulunan Uluova’nın sulama sorununa ilişkin Önergede, Elazığ tarım ve hayvancılığının can damarı konumunda olan Uluova’nın susuzluk probleminin çözülmesi için 2017 yılında başlatılan sulama projesinin, ödenek yetersizliğinden dolayı ilerlemediği belirtilerek,

1-Önergenin cevaplandığı tarih itibarı ile Uluova sınırları içerisinde toplam sulanabilir arazi miktarı ile DSİ Yerüstü sulamaları yapılan arazi miktarı ne kadardır?

“ULUOVA’DA YAŞANAN TARIMSAL SULAMA SUYU SORUNU NASIL ÇÖZÜME KAVUŞTURULACAK?”

2-220. 000 dekar büyüklüğe sahip Uluova’da bugüne kadar bakanlığınız tarafından çözüm getirilmeyen sulama probleminin nedenleri nelerdir?

3-Uluova’nın Elazığ ve çevresinin sahip olduğu su kaynaklarından daha iyi yararlanabilmesi adına bakanlığınızca son 19 yılda hangi tedbirler alınmıştır? Bakanlığınız Uluova’da yaşanan tarımsal sulama suyu sorununu nasıl çözüme kavuşturacaktır?

4-Bakanlığınız tarafından, 2017 yılında başlatılan Uluova Sulama Projesi için bugüne kadar yıl bazında ne kadar kaynak ayrılmıştır?

“ULUOVA SULAMA PROJESİNİN BUGÜN İTİBARİYLE FİZİKİ GERÇEKLEŞME ORANI NEDİR?”

5-2017 yılında başlatılan Uluova Sulama Projesinin bugün itibariyle fiziki gerçekleşme oranı nedir? Soruları soruldu.

İki yıldır konut bekleyen Madenliler, ise diğer illerin milletvekili tarafından ilimizin sorunları ve çözümüne ilişkin TBMM’ye soru önergesi vermelerine karşın Elazığ milletvekillerinin Elazığ’ın sorunlarına seyirci kaldıklarını ve günlük yerel ve ulusal gazete okumadıklarını iddia ederek, “Seyredenler bir gün gelir seyredilen olurlar” ifadeleriyle tepkilerini ve serzenişlerini dile getirdiler.

İşte vatandaşlardan gelen birkaç yorum:

“UNUTULMASIN Kİ BÜTÜN SEYREDENLER GÜN GELİR SEYREDİLEN OLURLAR”

A.K: Güzelim Maden’i Türkiye’nin doğusu, batısı, güneyi kuzeyi, hatta Çin’i, Almanya’sı vb. merak ediyor, dert ediyor veya siyaseten dert ediyormuş gibi gözüküyorlar da Elazığ vekilleri ve siyasetçileri ne dert ediyor ne de dert ediyormuş gibi gözüküyorlar. Onlar tarihi bir kentin, savaşta bombalanmış gibi görüntüsünü ve dramatik bir şekilde yok oluşunu sadece zevkle seyrediyorlar… Şu unutulmasın ki bütün seyredenler gün gelir seyredilen olurlar. Benden söylemesi.

“ELÂZIĞ MİLLETVEKİLLERİNDEN BAŞKA HERKES MADEN’İ SAVUNUYOR”

M.M.T: Maden çorbası ocakta kaynaya kaynaya buhar oldu kazandibine yapıştı hala çözüm bulunamadı.

O.G: Maden ilçesi vekillerin anlayamayacağı kadar daha değerlidir. Vekiller gider Madenli yerindedir. Beşinden de fayda yok Maden’e. Biz kendi göbeğimizi zamanı gelince kendimiz keseceğiz inşallah.

N.A: Elâzığ milletvekillerinden başka herkes Maden’i savunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.